MUUSIKA

Ajakirja Hingele Pai igas numbris jagab hooajalist helisevat hingetoitu mõni huvitav persoon. Naudi ajakirja lugedes, autosõidu ajal või niisama!

* Lugude täispikkuses kuulamiseks saad teha endale tasuta Spotify konto.

Mahedat kuulamist!

Vaiko Eplik, foto Stina Kase

Vaiko Eplik, foto Stina Kase

Kui nüüd kõik ausalt ära rääkida, tingis selle kollektsiooni valiku peamiselt see, et tegu on minu esimese kokkupuutega Spotifyga. Kuigi mu enda muusika on juba aastaid seal kuulatav, polnud ma ise senini seda vigurit kordagi kasutanud, seega ongi kokku saanud selline milliseid-lemmiklaule-artiste-neil-siis- siin-ka-on- ja-mis-mulle-üldse-hetkel-meelde-tuleb-pleilist. Mul on oma lemmikud suve- ja talve- ja sügiseplaadid, aga siia püüdsin kokku sättida muusika, mida olen nõus kuulama mis tahes ajal. Jee!

KUULA VAIKO MUUSIKAVALIKUT SIIT

 
Mari Kalkun (foto: Riina Põhjala)

Mari Kalkun (foto: Riina Põhjala)

Mari Kalkuniga suve lainele: “Minu jaoks on muusika puhul peamine, et see puudutaks. Mind puudutab muusika, mis on üdini aus ja üdini originaalne, enda moodi. Mind puudutab hea laulukirjutamisoskus, kuid ka omas keeles laulmine ning virtuoossus, mis kannab tugevat paiga- ja juurtetunnetust, peegeldab ja parandab maailma omal vaiksel moel.”

 

Kevad 2019 - koostanud muusik Liisi Koikson

Ausalt öeldes olen viimasel ajal muusika kuulamisest võõrdunud. Sellepärast oli nüüd nii hea jälle oma vanu lemmikuid üles otsida. Valiku panin kokku mõnest uuemast avastusest, ammustest armastustest, natuke ka maailmamuusikat ja Londoni-aegseid pärleid. Mõnes loos hindan geniaalset meloodiat, teises lihtsust, hõlmad-lahti-tunnet, mõnusat kurbust või lihtsalt seda
miskit, mida ei oskagi sõnadesse panna.


Fotol: Hedvig Hanson, foto autor: Kaupo Kikkas

Fotol: Hedvig Hanson, foto autor: Kaupo Kikkas

Talv 2018 - koostanud muusik Hedvig Hanson

Valisin sulle kuulamiseks muidugi oma kõige lemmikumad muusikud. Ja tõtt-öelda on nad sedavõrd lemmikud, et raske oli valida neilt üht-kaht lugu, sest mulle meeldivad kõik Kurt Ellingu või Melody Gardot' või Salvador Sobrali laulud, küsimus on tunnetuses! Mu muusikamaitse peaks ühtima nendega, kellele meeldib džäss ja rhythm & blues. Ning sensuaalsus. Lisaks lauljatele on listis ka mõned mu lemmikud instrumentalistid, kes oskavad oma instrumendil otsekui laulda, oma lugu peenelt jutustada. Muusika on truu kaaslane, lohutaja, muusikavalikuga võib reguleerida oma tuju, kruttida tempot või hoopiski rahustada. Kuna tänapäeva inimese elu on kiire ja tihti pole aega endasse vaadata, valisin mõtlikumaid palu, milles ei puudu igatsus selle seletamatu miski järele... Õdusat kuulamist!

Photo by Anette Apri.jpg

Sügis 2018 - koostanud muusik Andres Kõpper alias NOËP

Küsimusele „Mis on su muusikamaitse?“ tahaksin esimese asjana vastata, et kuulan muusikat seinast seina. Aga kui järele mõelda, siis tegelikult päris ei kuula ka. Ma ei liigitaks oma eelistust ainult žanripõhiselt, vaid pigem selle järgi, mis emotsiooni see tekitab. Ma väldin üldiselt liigset intensiivsust muusikas – see väsitab. Seepärast naudin väga lugusid, mis kategoriseeruvad termini oldies alla. Selles muusikas on aega ja rahu. Vahel aga naudin täitsa süüdimatult mõnda väga poppi raadiopala. Kõik oleneb, mis vaib on! Sügisega on mul kahetised tunded. Ühtepidi on see pisut melanhoolne aastaaeg, sest suve on alati raske minema lasta. Teisalt on sügis uue hingamise algus ja värske motivatsiooni läte. Seepärast on ka siin pleilistis olevad lood nii erineva näoga. Leidub palju entusiasmi ja samas ka tagasivaatavat nostalgiat.

 
Britt Samoson Hingele Pai.png

SUVI 2018 – koostanud moekunstnik Britt Samoson

"Suvele mõeldes meenub esimesena öine aeg. Soojad suveööd, mil aknakardina vahelt viskab sametise sõõmu sooja värsket õhku ning iselaadseid lõhnu, on eriti mõnusad. Erinevalt tärkamistele keskendunud kevadest või asjalikust sügisest on suvi ja talv minu jaoks pigem seisva energiaga perioodid. Liikumist on vähem. Selle asemel on pigem olemine.
Ja see olemine on mõnus, pisut hägune, kuid rahulik ja hea. Puhkus.
See muusikalist kannab endas just selleks puhuks sobivat taustsüsteemi. Mõned laulud on minevikust ning seotud mitmesuguste mälestustega. Osa on aga uuemad nopped, mis saanud lemmikuteks."

 
Raimond Põldmaa

KEVAD 2018 – koostanud Raimond Põldmaa

"Sellest nimekirjast võib leida pea kõike – nagu Tallinn Music Weeki programmistki. Hästi, ilmselt ei leia TMW programmist The Weekndit või Nine Inch Nailsi, kuid kindlasti neid, kel on potentsiaali kunagi nende kingad täita. Siin on artiste, kes on esinenud meie varasematel festivalidel, ja ka neid, kes esinevad sel aastal. Lisaks terve hulk muusikat, mil pole festivaliga vähematki seost, ent mis on minu aegadeülesed lemmikud."

Talv 2017 – koostanud Mees Laanest (Taivo Peterson)

Foto: Terje Atonen

Foto: Terje Atonen

Taivo kommentaar muusikavalikule:

Muusikast võiks vaikides rääkida. Kirjutada? Pagan, see on keeruline.

Eks valitud paladki räägivad igaühele oma lugu. Kuid jah, Ikka ja jälle komistavad mul kõrva aina tummisemad helid, mida mööda isukalt astun. Paremal õlal Vaikus ning vasakul kõik muu.

 

Sügis 2017 – koostanud Kadri Voorand

Foto: Indrek Kasesalu

Foto: Indrek Kasesalu

Kadri kommentaar muusikavalikule:

"Antud nimekiri lugudest soosib pikki unistamise tunde pimedatel sügisõhtutel või miks mitte ka sõites autoga mööda Lahemaa käänulisi teid, läbi sügisvärviliste metsade."

Suvi 2017 – koostanud Mick Pedaja

Foto: Siiri Kumari

Foto: Siiri Kumari

Micku kommentaar muusikavalikule:

"See on muusika, mida kuulaksin hea meelega hommikul maale teele asudes, esine-misele sõites, lihtsalt kuskil olles, suveöös rat-taga sõites, jalutades, tantsides...

Aga miks üldse kuulata muusikat? Muusika mõjutab meid igast keha otsast kuni jumal teab kuhu sisemaailma otsani välja. Vahel, kui olen kuulanud palju raadiot või viibi-nud mürarohkes keskkonnas, tunnen, et hakkab füüsiliselt paha. Ja mõnikord, täiesti vastupidi, annab see mulle energiat.

Eriti mõnus on üksi autos sõites panna muu-sika hästi valjuks (näiteks kuulates ansam-blit The Cream), aknad alla ja nautida. Nagu filmis. Aga näiteks hommikuseks vir-gutuseks ja uinumiseks sobib üks mu suuri lemmikuid Jon Hopkinsi „Immunity“ (albu-milt „Asleep versions“). Kõik oleneb päevast, olustikust, keskkonnast.

Üldiselt armastame elukaaslase Angeeliaga hea flow’ga rahulikku muusikat, mis kannab radadele. Eks inimesi ole palju ja tohutult erinevaid maitseid ja nende maitsete sees omakorda vürtse ja kihte. Üritan aina vähem muusikale hinnanguid anda, rahu ja rõõmu teeb rohkem sellest energiast millegi uue avastamine. Loodan, et ka sulle on seal vaimutoitu. Head kuulamist!"

 

Kevad 2017 – koostanud Mari Jürjens

Foto: Maris Ojasuu

Foto: Maris Ojasuu

Mari kommentaar muusikavalikule:

"Viimasel ajal eelistan kodus muusika kuulamise asemel vaikust. Ka jalutuskäikudel käin pigem klappideta. Ehk on asi selles, et nii kodus kui jalutuskäikudel olen nüüd enamasti lastega ning siis on vaja hoopis kõike ümbritsevat kuulata ja tähele panna. Siin muusikalistis on minu jaoks nostalgilised palad, mida olen oma elus palju kuulanud ja mida jalutuskäikudele ikka kaasa võtnud. Ja et kevad on tärkamiste ja armumiste aeg, sai see ka üsna romantiline."