7 puhkusesoovitust närvisüsteemile

7 puhkusesoovitust närvisüsteemile

Stressitase on linnas elades ja oravarattas joostes üsna kõrge, närvisüsteem on võitle-või-põgene seisundis. Kuidas endale hingetõmbehetki kinkida ja närvisüsteemi üldist seisundit rahustada?

1.     Pehmed tekstiilid mõjuvad psüühikale rahustavalt. Keera end diivanile või tugitooli mõnusasti kerra ja kata pehme tekiga – kohe tekib tunne hoitusest ja turvatundest ning närvisüsteem rahuneb.

2.     Samamoodi tuleb meisse mõnus harmooniline tunne looduses – ja piisab isegi looduspiltide vaatamisest!

3.     Pese käsi või nõusid sooja veega või mine duši alla ja hinga samal ajal nelja sekundiga sisse ja neljaga välja või aeglasemalt. Mõnus soe vesi rahustab.

4.     Puuduta oma huuli. See annab närvisüsteemile rahunemise märguande, assotsieerudes mõnusate kogemustega: söömise ja suudlemisega.

5.     Hõõru käed kuumaks ja kata siis kõrvad soojade pihkudega – mõnusalt turvaline, rahulik ja rahustav tunne.

6.     Naturaalsed ehitus- ja siseviimistlusmaterjalid nagu puit, savikrohv, paber- või taimetapeet ning looduslikust kiust kangad mõjuvad alateadlikult rahustavalt.

7.     Mediteerimine ja juhendatud lõdvestus aktiveerivad nn parasümpaatilist närvisüsteemi, mis tavaliselt aktiveerub meil vaid magades. Kogu ärkvelolekuaja on meil aktiveeritud sümpaatiline närvisüsteem, võitle-või-põgene. Enese taastamiseks ja laadimiseks on ülioluline ärkveloleku seisundis aktiveerida parasümpaatilist närvisüsteemi. Mõni minut meditatsiooni ja 11 minutit puhkust päevas võiks olla päevakavas kindlalt sees. Nii kestavad meie patareid kauem :) Meditatsiooni head mõjud immuunsusele, mälule, keskendumisvõimele ja emotsionaalsele stabiilsusele on juba teaduslikult tõendatud.

Foto: Marju Randmer-Nellis

Ilu ja armastuse mess?

Ilu ja armastuse mess?

Väljakutse vapratele

Väljakutse vapratele