Kuidas leida oma kirg?

Kuidas leida oma kirg?

Jah, see ei olegi lihtne – leida oma kirge ja kutsumust, millele pühenduda, mida edasi arendada ja millega teenida oma elatist. Sest kes ei tahaks saada palka selle eest, mida ta kõige enam armastab. Selle eest, mille pärast hommikul energiast laetuna üles tõusta ja kohe alustada. Enne hommikusööki, enne pissilkäiku. Kindlasti peab püüdma „seda“ leida – ma mõtlen „selle“ all tegevusala, kaaslasi ja kohti, mis panevad hinge hõiskama. Lapsena tuli see kuidagi lihtsamalt – kõigist maailma mängudest valisime omad. Noppisime välja enda jaoks sümpaatsed inimesed ja flirtisime nendega, tirisime neid mängima ja näitasime oma salapaiku. Kõnetasime häbitundeta isegi võõraid, kui tahtsime! Kodus olevatest raamatutest leidsime lemmikud, millest said peagi liiga tihti lugemisest ja lehitsemisest räbalad. Oli asju, millest teadsime rohkem kui täiskasvanud ja me ei tahtnud kindlasti mitte igavalt mulisedes õhtusöögilaua ääres istuda, õhtul vara magama minna ega klaaslaua ümber toimunud lõbusast tagaajamisest keelamise peale loobuda.

Aga mis siis vahepeal juhtus? Kuhu kadus see meie mälu, mida me oleme tulnud tegema, mille järgi valima inimesi enese ümber, kuidas kasutama oma päevi, mida õppima ning mida õpetama ja andma? Ma ei tea, kas see sind aitab. Aga umbes sellises järjekorras peaks vist ennast analüüsima, asju proovima ja nendega lõpuni minema – kuni elatise teenimiseni välja. Ma ei taha kedagi kehutada tegema midagi, milleks nad ei ole valmis nii et kui oma kutsumuse analüüsi ja praktiseerimise käsile võtad, siis ikkagi omal vastutusel🙂 Aga sul on minu õnnistus. Sest kõigil on õigus ja kohustus teha seda, mida nad TEGELIKULT tahavad.

Esimene samm on kujutleda, milline oleks su elu, kui sul ei oleks ühtki piirangut (stiilis “aga raha ei ole”, “ma ju pean tööl käima”, “jah, aga mu partner on ju selline, et temaga ei saa..”, “mul on ju lapsed, kuhu ma lähen…” jne). See on esialgu ju ainult mõttemäng, aga see võib ka reaalsuseks saada. Kui sa ei suuda midagi kujutleda, mille peale sul “pirn põlema lööb”, siis proovi selliseid samme:

1. Milles sa oled hea, millises valdkonnas või millistes tegevustes tunned end kindlalt, mis asjus küsitakse sinult nõu? Mõtle põhjalikult järele ja mine tagasi oma esimeste töödeni, kooliaega ja isegi oma lapsepõlve juurde. Kas sa oskad end hästi väljendada, oled sa süstematiseeritud? Või oskad sa joonistada? Või kõiksugu inimestega läbi saada? Kujundad sa kenasti dokumente või ruume? Oled sa hea üldistaja või meeldib sulle asjadega süvitsi minna? Milliste asjadega sulle meeldib süvitsi minna? Mis on olnud elu jooksul sinu hobid? Mis sulle rõõmu teeb? Ilmselt hakkad paremini aru saama, kuhu tahaksid areneda, kui mõtled põhjalikult järele, kes on sinu eeskujud ja miks. Pane kirja kõik märksõnad, mis aitaksid sul hakata filtreerima oma tegelikku kutsumust. Pühenda sellele vähemalt pool tundi.

2. Mida sulle eriti teha meeldib? See võib olla midagi tööalast, aga ka midagi, mida sa teed meeleldi pärast tööd. See võib ka olla midagi, mida sa pole ammu teinud, aga mille järele igatsus on jäänud. Mõtiskle jälle pool tundi ning lisa märksõnad oma nimekirja.

3. Millest sulle meeldib lugeda? Millised raamatud, millised ajakirjad ja millised artiklid sind huvitavad? Mida sa tundide kaupa netist otsid? Kas sind huvitavad mõned konkreetsed kodulehed või blogid? Milliste raamatute osakonda sa poes alati vaatad? Lisa kõik järele mõeldes üles kerkinud teemad oma nimekirja.

4. Millest sa oled salamahti unistanud? Pagaritööst? Näitlemisest? Filmi tegemisest? Kodude kujundamisest? Lumelauatamisest? Hiina reisimisest või Austraalias töötamisest? Oma firma asutamisest? Kahtlused, teiste hoiatused ja oma hirmud on sind tagasi hoidnud. Ja see mõte, et sul pole võimalust ega raha seda teha. Pane kõik ideed kirja ilma neid hindamata!

5. Nüüd sul on ilmselt päris pikk nimekiri. Vali sealt teema, mis sind tegelikult ka kõige enam huvitab. Näiteks nii väga, et sa tunned midagi sellist nagu õnnevärin või tunne, et sul tahab vaimustusest hing kinni jääda. See on sinu esimene kutsumuse-kandidaat. Nüüd hakka sellel teemal lisa uurima. Surfa netis, loe ohjeldamatult blogisid ja otsi infot. Küsi spetsialistidelt asju, mida sul on vaja teada. Mõtle välja, mida sul on veel vaja teada ja teha, et saada ka ise selles vallas eksperdiks.

6. Proovi. Niimoodi õpib kõige paremini, saab tagasisidet nii teistelt kui ka iseendalt, jälgides, mis tunne sul endal on. Ja siit edasi on kas järgmine samm või mine tagasi ja vali oma nimekirjast teine kutsumuse-kandidaat.

7. Kitsenda oma valikut. Kui sul on välja valitud rohkem kui viis kutsumust, siis tee nendega läbi sammud 5 ja 6. Jah, see võib võtta kuid. Aga see on ikkagi lühike aeg, arvestades võimalust, et sa tegeled terve elu vale asjaga! Pärast „katseaega“ küsi endalt, milline tegevus on sinu jaoks kõige põnevam. Mille eest võiksid teenida raha? Milline nendest tegevustest on ka teiste jaoks põnev? Mida sa näeksid end tegemas aastaid? Vali üks. Maksimaalselt kaks. Ja keskendu sellele, tehes läbi järgmised sammud: kummuta oma kahtlused ja hirmud, leia selle tegevuse jaoks aega ning kui vähegi võimalik, teeni sellega oma elatis. Ja kui tuleb välja, et see ikkagi ei tööta, tunnusta ennast proovimise eest, võta enese jaoks kokku õppetunnid ning vali oma nimekirjast järgmine.

8. Kummuta oma kahtlused. Enamikule on iseeneses kahtlemine, ebaõnnestumise ja rahapuuduse hirm suurimaks takistuseks. Tunnista enesele kõigepealt, et need hirmud on ka sinul ning siis püüa neid formuleerida – kirjuta need üles, tunne nad läbi. Ja siis küsi eneselt, mis on kõige hullem, mis võib juhtuda. Tavaliselt see ei ole midagi väga hullu. Nüüd mõtle rahulikult läbi, kuidas see asi praktikas välja nägema peaks ja valmistu selle elluviimiseks. Üks tuttav korraldab seksuaalenergia kursusi. Teine remondib praegu kogu hoolega imelist Kadrioru maja lastehoiu avamiseks. Kolmas kirjutab raamatut ja mõtleb koolitajakarjäärile. Tee korraga väikseid samme, hästi pisikesi ja unusta korraks, mis kõik võib juhtuda. Keskendu sellele, mis tegelikult on juhtumas. Ja rõõmusta oma edusammude üle. Siiralt.

9. Leia aega. Küll on tuttav kuulda ja kuulutada, et pole aega. Palun võta aega. Kui see on sinu kirg ja seega prioriteet, siis sa leiad selle aja tegelikult väga kergesti, kui sa ainult piisavalt tahaksid. Korralda oma elu nii ümber, et see aeg tekiks. Ärka kasvõi varem. Ütle ära mõned sind vähem erutavad kokkulepped ja kohustused – mis siis ikka. Lase vähendada palka ja küsi reeded vabaks. Tee tööd ette ära nagu sa püüad tavaliselt teha enne puhkusele minekut. Lihtsusta mõningaid rutiine. Delegeeri.

10. Mõtle välja, kuidas saaksid teenida oma kirega elatist. Selge on see, et sellised asjad ei juhtu tavaliselt üleöö. Sa pead midagi väga hästi teadma või oskama. Sa pead tundma inimesi, kes mõistavad, et tegu on sinu kirega ja sa mõtled seda tõsiselt. Siis sa tuled neile õigetel hetkedel meelde. Ja ole ise aktiivne! Mõtle suurelt ja teistmoodi – kuidas saaksid end tutvustada võimalikele tellijatele-klientidele. Kuidas saaksid muuta end nähtavaks? Tee alguses tasuta, siis väikese tasu eest ja siis normaalse tasu eest. Selle järgi, kuidas sa ise kasvad, kasvab ka sinu hind.

Need sammud võtavadki kuid või isegi aastaid. Eneseleidmise protsess nõuab palju mõtlemist ja tunnetamist, siis õppimist ja harjutamist ning lõpuks julgust ja pühendumist. Aga ma usun, et see on kuhjaga tulemust väärt, sest sa ei saa õhtuti elevusest uinuda ning hüppad hommikuti rõõmuga voodist üles. Sa oled särav, huvitatud ja elus. Su ümber on inimesed, kellega on mõnus ning sa käid isegi tuisusel päeval naerunäoga ringi.

Õiged otsused

Õiged otsused

Palverännak Indias

Palverännak Indias