Õiged otsused

Õiged otsused

Praegu tundub, et otsused jagunevad ratsionaalseteks, intuitiivseteks ja ratsionaal-intuitiivseteks. Ratsionaalset otsustamist – seda ma oskan. Pole ammu tagasi, kui tegin oma valikusituatsioonides SWOT analüüsi: panin kirja selle valiku tugevused, nõrkused, ohud ja võimalused. Ja kuna see sai ikkagi subjektiivne, mõtlesin läbi oma valikukriteeriumid, lisasin argumentidele isegi kaalud, liitsin punktid kokku ja vaatasin, milline otsus on kõige mõistlikum. Näiteks mul tuleb meelde, et otsustasin nõnda ära öelda ühele põnevale tööle Šveitsis. Olen vaadanud I-Chingi veebilehte – seal on nii, et trükid oma küsimuse sisse ja saad vastuse. Aga kuna mulle need vastused ei meeldinud, siis ma pole rohkem seda veebilehte külastanud…

Vahepeal püüdsin teha valikuid nii, et kujutlesin oma elu ühe valikuga, elasin selle kujutlusega maksimaalselt ööpäeva (vahel piisas mõnekümnest sekundist kujutlemisest, et mõista) ja siis elasin kujutlusega teisest valikust. See töötas tegelikult päris hästi. Aga ma olen harjunud, et minu otsustest jäävad maha ka kirjalikud märkmed. Sellisest enesetunde mängust muidugi tabelit alles ei jäänud. Ainult tunne. Tegelikult see töötas ka. Kujutlesin end tegemas üht tööd ja siis teist ja sain aru, kummale tööle tahaksin esmaspäeval rõõmuga minna.

Nüüd harjutan intuitiivset otsustamist. See ei ole sama, mis emotsionaalne – mu lähedased kipuvad neid samastama. Ja iseendale on see uus otsustamisviis ka võõras ja raske. See käib kirjutades, mediteerides, kujutledes ja jälgides, mis tunne mul täpselt tekib. Kas see on hirm või hoiatav intuitsioon, mis ütleb mulle, et ma ei peaks midagi uut tegema? Kas see on mugavus või intuitsioon, mis ütleb, et jäta asjad, nagu on? On see inimlik muudatustele vastuseis või tark intuitsioon, mis paneb tuttavast olukorrast kinni hoidma?

Teiseks harjutan rohkem asjade minnalaskmist, noh, iseenesest kujunemist ja vähem planeerimist ning taganttõukamist. Sest kes olen mina, et nii kindlalt teada, mis on õige ja survestada seda? Õige on see siis, kui lisaks mulle enesele ka muud jõud selle sujumisele kaasa aitavad.

Olen mõistnud, et „õigesti“ otsustada saab lõdvestunud seisundis. Mitte krambis, nurkasurutuna, ajahädas või stressis.

Spirituaalne ego

Spirituaalne ego

Kuidas leida oma kirg?

Kuidas leida oma kirg?