Midagi ääretult erilist

Midagi ääretult erilist

Kui sul on laps, siis elu, imed, armastus ja naiseks olemine, aeg, väärtused – ja seeläbi ka kõik muu – saavad teise tähenduse. Olen alati mõelnud, et on eriline olla sündinud naisena ja ma ootasin sünnitust suure põnevusega. Aasta tagasi oli mu esimene emadepäev.

On suur vastutus olla kellegi esimeseks ja mõjukaimaks õpetajaks ja elumuutev kogemus samal ajal õppida temalt. Emaks olemise aeg on minu jaoks olnud suur kannatlikkuse ja loovuse kool, täieliku kohalolu ja tingimusteta armastuse õppetund. Emaks olemine on olnud ka austuse kool: minus on kasvanud austus kõigi – ja oma – vanemate suhtes. Oo, ja kõik vaimsed praktikad ja tehnikad on olnud suureks toeks nii sünnitusel kui ka pärast – eriti pärast!

Emaks olemises on midagi ääretult erilist ja samas kõige loomulikumat ja universaalsemat. Milline täppistöö, vastutus just psühholoogiliselt, emotsionaalne ja füüsiline väljakutse, ning samas ime ja kingitus see tegelikult on! Milline võib olla kurnatus magamata öödest, ning milline rõõm ja imetlus lapse esimesest roomamisest või sõnast!

Olen mõistnud, et emaks ei saada sünnitusega, vaid kasvatakse järk-järgult. Mulle on siin abiks olnud mitmed raamatud, kursused ja Naised. Tänapäeval on väga eriline aeg ema olla, sest lapse ootamisel, sünnitamisel ja “kasvatamisel” on eri teooriad paralleelselt õiged. Ja lõpuks polegi need teooriad, vaid sisetunne, mis suunab meid oma teel. Aga minu üllatuseks see sisetunne ei ole samuti kohe pärast sünnitust platsis – ka seda tuleb otsida ja kasvatada järk-järgult.

Ma poleks kunagi arvanud, et olen ühel hetkel nutitelefoni omanik ja just oma lapse beebieas kasutan seda tema und valvates Facebookis lugemiseks, aga just seda ma tegin. Sarnase mõtteviisiga naiste foorum oli minu jaoks üheks kõige suuremaks psühholoogiliseks toeks ja oma sisehääle kuulama õppimise abivahendiks. Aitäh kõikidele naistele, kes kuuluvad sellesse vägevasse gruppi, kellega on meil tänaseks olnud ka mitmeid südamlikke kohtumisi kodudes ja ka praktilisi kohtumisi nagu näiteks ühiselt peetud kirbukas.

Olen olnud igasugune naine – naine, kes eelistab tööd pere loomisele, naine, kes soovib last, aga peab veel ootama ja naine, kes on saanud emaks. Tagantjärele on mul hea meel, et mul on olnud aega küpseda, et võtta parimal moel vastu oma kauge külaline – väike poeg.

Suur tänu Sensa tiimile, mu emale, pojale, lugejatele ja asjade kulule kinnituse eest, et kõik on võimalik!

Loomult loov

Loomult loov

Küpsuse kiituseks

Küpsuse kiituseks