Olemise mõte

Olemise mõte

Üks mu tuttav on Šveitsis liustikuteadlane ja ta ütles, et arvutisimulatsioone tehes, kus ta ühe näpuliigutusega tõstab või langetab Maa temperatuuri, näeb ta, millist mõju see maailmamere tasemele annab ning millised kohad maamunalt vee alla kaovad. Seda tehes olevat tal natuke selline tunne, nagu ta võiks olla vanajumal ise. Üks teine mu tuttav teeb – ka Šveitsis – simulatsioone, kuidas võis toimuda Suur Pauk. Meie, inimesed, ikka tahame nii väga universumi suurtele ja väikestele saladustele jälile saada! Kuidas see ikkagi on võimalik, et me olemas oleme, et see võrratult kaunis sinine planeet meile kodu pakub ning mis see meie siin olemise mõte tegelikult on? Pahaaimamatult sikutasin pimedas keldris vanast pikendusjuhtmekarbist välja elektrijuhet. Toores elekter käes, paljad jalatallad niiskel muldpõrandal, püüdsin haarata paremini ja järsku käis must läbi kerge sirakas.

Tulin südame põksudes keldriredelist üles ja mõistsin alles ronides, kuidas mul just vedas. Võib-olla hoiti mind? Kes hoidis? Miks hoidis? Jumal. Saatus. Looja. Loodus. Universum. Või nad kõik koos.

Minu vanaema kodus oli jumal alati taevaisa nime all, kui tema nime üldse suhu võeti. See juhtuski harva, kui, siis enamasti Võrumaa suurte äikesetormide ajal – mil taevaisa oma pahameelt väljendas. Joogafilosoofiast olen teada saanud, et jumalal on kolm aspekti: loov, hävitav ja käigushoidev. Igale loodule eelneb purustamine ja järgneb pärast oma aja ära elamist hävinemine. Ometi tundub kergem ja loomulikum jälgida oma last torni ehitamas ja kõrguvat klotsitorni vaatlemas kui seda kolinal lõhkumas.

Kirjutades märkan, kui ilus nimi on meie emakeeles loodusel – see on loodu, kõik, mis on loodud! Meie sealhulgas. Ja kas ongi vaja absoluutselt kõikidele saladustele jälile saada – kust tuleb kassi nurr, mis on eluenergia, kuidas täpsemalt ilma prognoosida, kus asub hing, mis saab pärast surma… Ehk suudame ühel päeval leppida, et võime jätta osa ka looja teada, keskendudes iseennast ja oma elu juhtimist puudutavale?

Olen iga päev õnnelik, et olen mingilgi määral ära tundnud oma tee ja rolli, millesse sobin maailma paremaks muutma, ning et minu ümber on niivõrd inspireerivad inimesed.

Olgem hoitud!

Kreeka naiste ilu saladus

Kreeka naiste ilu saladus

Omapära võlu

Omapära võlu