Puhtamal lainel

Puhtamal lainel

Roheliseks kujunemise teel on mind kindlasti palju mõjutanud ülikooli ajal küpses ühiskonnas, Saksamaal elatud aastad. Seal oli juba 15 aastat tagasti juurdunud paljugi, mis meil oli vaid mõeldav: prügi sorteerimine, väikeste autode eelistamine suurtele, ühised töölesõidud naabritega autot jagades, pakendite vastased kampaaniad, taastuvenergia, Roheliste partei parlamendi koalitsioonis, rahvademonstratsioonid keskkonna kaitseks ja üleüldine lahkus teiste suhtes. Sellesse aega jäi ka minu esimene tutvus joogaga.

Sealse hoopis loomulikuma ja pingevabama elu kogemine puudutas ka minu loomust ja andis visiooni, kuidas veel on võimalik. Eestis oldi samal ajal ääretult rahale, välisele edule ja staatusesümbolitele keskendunud, tehti igapäevaselt ületunde ning alles hakkasid peanuppe tõstma erinevad keskkonnaorganisatsioonid.

Miks ma siis sinna ei jäänud? Elasin miljonilinnas ning puhkasin ülerahvastatud metsaradadel ja randades ning kogesin ühel suvel isegi üleujutusi sirgeks kaevandatud jõgede tõttu. Olin kindel, et tulen pärast kooli lõpetamist tagasi Eestisse, meie nelja aastaaja ja puutumatu looduse pärast, kus on võimalik kasvõi alasti ujumas käia, sest meil leidub niivõrd inimtühje paiku.

Oma väikese panuse keskkonna heaks annan ma teadliku tarbimisega. Püüan osta võimalikult vähe ning eelistan ökotooteid nii toidus, kosmeetikas, kodukeemias, lasteriietes ja siseviimistluses või siis ostan kasutatud asju. Hiljuti ühe vanalinna butiigi vaateaknast mööda sõites märkasin, et mulle on hakanud lausa imelik tunduma tavaline riietepood kontseptsioonina: et poes on igas suuruses ühte ja sama rõivaeset. Olen juba aastaid harjunud tegema oma ostud kirbuturul või uuskasutuskeskuses, kus on alati palju rühkem unikaalsust ja üllatusi. Sorteerin prügi ja viin seda koos lapsega kas kompostihunnikusse, konteinerisse või pistame väiksema osa paberiprahist ahju. Hiljuti Sensast Jocke Salokorpi kolumni lugedes tärkas minuski minimalismi ind ja ma ei suutnud küll 50% võrra oma garderoobi vähendada nagu tema, aga toppisime lapsega riietekonteinerisse kaks suurt sületäit riideid küll. Ja palju kergem hakkas, nii süles kui sisemuses.

Olemise kingitus

Olemise kingitus

Kuldne sügis

Kuldne sügis